HAKKIMDA

Merhabalar;

Adım Sevde,

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni ve aynı zamanda Psikolojik Danışmanım. Ayrıca, Oyun Terapisti ve Çocuk Değerlendirme Testleri uygulayıcısıyım. Evet 9 yıllık bir üniversite geçmişim var 😀

Çocukluğumdan beri resim yapmakla ilgileniyorum. 6 yaşımdayken Şirinler dergisinin hayranıydım. Okuyamasam bile çizimlerine bayılırdım. O zamanın Şeker Kız Candy’sini yakından takip ediyordum, Yeşil Çatılı Ev’i, Heidi vb. Bazen hala arada izlerim 😀 Sonra anime tutkumun verdiği baskıyla resme döndüm.

Hayallerim her zaman çocuk edebiyatı ve çocuk psikolojisine odaklanmak olduğundan, bunu çizimle bir araya getirmek istedim. Sonunda, eğitimimden sonra yapmak istediğim şeyin bu olduğuna karar verdim ve şimdi serbest olarak çizim yapıyorum.

Umarım siteden keyif alırsınız.

Teşekkürler.

Bana ulaşmak için mail adresim:

sevdeturanofficial@gmail.com

SEVGİLER…

Hello,

I am a Turkish Language and Literature teacher and a Psychological Counselor. Besides, I am a Play Therapist and Child Assessment tests practitioner. Yes I have a 9-year university history 😀

I have been interested in drawing since I was a child. When I was 6, I was a fan of Şirinler magazine. Even if I couldn’t read it, I used to love drawings. I was a close follower of the Candy Candy of that time, Anne of Green Gables, Heidi etc. Sometimes, I still watch them 😀 Then I turned to illustration with the pressure given by my passion for anime.

Since my dream was always to focus on children’s literature and child psychology, I wanted to bring this together with drawing. And finally I decided that this was what I wanted to do after my education and now I’m drawing as a freelance.

Thank you,

Sevde.

My e-mail address to contact me:

sevdeturanofficial@gmail.com

 

INSTAGRAM